psy : pies : szczeniaki : psy : pies : szczeniaki : psy : pies : szczeniaki : psy : pies : szczeniaki : psy : pies : szczeniaki : psy : pies : szczeniaki : psy : pies : choroby psa
psy pieski szczeniaki suczki pies dog

  Strona główna
  Zdjęcia ras
  Psy i ich choroby
  Psy i ludzie
  Opieka nad psem
  Wybór psa
  Podróże z psem
  Budowa psa
  Książki o psach
  Aukcje psów
  Adopcje psów
  Puzle z psami

 

qaoslp3księgarnia
 

 

 

 

 

 

Dom i Ogród, Zwierzęta

WYBÓR PSA


Kiedy decydujemy się na psa musimy wiedzieć czy chcemy psa dorosłego już odchowanego czy szczęnię, psa czy sukę, rasowego czy nie rasowego, dużego czy małego. Wyboru należy dokonać bardzo starannie, a przede wszystkim zgodnie z własnymi zainteresowaniami oraz warunkami, które jesteśmy w stanie zapewnić psu.

Przyjęcie psa dorosłego ma tę zaletę, że jest odchowany, nauczony czystości. Jednakże istnieje możliwość, że pies może posiadać ukryte negatywne zachowania np. może być agresywny wobec dzieci.
Najlepiej przy wyborze psa dokonać parę testów, aby spróbować określić jego osobowość. Zwrócić uwagę na reakcję psa, gdy się do niego zbliżamy. Wziąć go na smycz, wyjść między ludzi, przejść koło innego psa lub dziecka. Otworzyć parasol i zwrócić uwagę czy się nie boi. Zostawić samego z zabawką na 10 minut. Takie lub inne podobne testy pozwolą ocenić (oczywiście nie dokładnie) temperament psa.

Już u szczeniąt widać wyraźne różnice w zachowaniu związane z płcią. Samce próbują dominować nad właścicielem, bronią swojego terytorium, są bardziej energiczne, bardziej lubią się bawić i więcej niszczą. Mogą też szczypać i gryźć dzieci.

Suki o wiele łatwiej nauczyć posłuszeństwa i zachowania w domu. Wymagają więcej pieszczot. Natomiast płeć nie ma znaczenia jeśli chodzi o emocje, nerwowość czy szczekanie.

Z pewnością największą zaletą małych psów jest to, że niewiele jedzą, ale niektóre osobniki mogą być wyjątkowo wybredne, a w konsekwencji będą potrzebowały najlepszych, drogich pokarmów. Małe psy wymagają tak samo jak duże tyle samo czasu i ruchu, z tym, ze mogą wybiegać się na mniejszym terenie.
Większość małych psów powstało głównie jako psy towarzysze, ale nie wszystkie są jednakowo towarzyskie. Agresja ze strony małych psów staje się nieraz zabawna, a to z powodu ich rozmiarów, jednak niektóre rasy (teriery, chihuahua) mogą być tak samo agresywne jak duże.

Szczekanie i jazgotanie małych psów skutecznie odstrasza złodziei. Nadają się do mieszkań i niedużych domków z niewielkim ogrodem.
Psy większych ras natomiast budzą strach. Jest to jeden z powodów popularności dużych psów. Duże psy jedzą więcej, ale są znacznie mniej wybredne. Rozmiar nie jest wskaźnikiem temperamentu. Duże rasy o obfitej sierści nie są odpowiednie dla ludzi, którzy chcą mieć idealnie sprzątnięty dom.

Wybór długości włosa zależy od tego, gdzie mieszkamy i ile będziemy mieli czasu i chęci na szczotkowanie psa.

Krótkowłose psy np. boksery wymagają pielęgnacji sierści od czasu do czasu. Długowłose psy o błyszczącej sierści np. charty afgańskie trzeba codziennie czesać i szczotkować.

Psy, którym włos nie wypada, jak pudle są odpowiednie dla ludzi cierpiących na alergię.

Decyzja o tym czy kupić psa rasowego czy mieszańca, jest decyzją natury etycznej i praktycznej.

Zaletą psa rasowego jest to, że każdą rasę charakteryzują określone cechy i statystycznie wiadomo, że przedstawiciel danej rasy rozwinie się według normy. Znane są jego zalety i wady oraz przewidywana długość życia. Najgłówniejszą wadą u psów rasowych jest to, że przy tworzeniu grupy psów o podobnych zachowaniach i wyglądzie kumulują się również, w sposób niezamierzony, nieprawidłowego geny, których wynikiem są wady wrodzone prowadzące do wielu schorzeń. Może to być poważna choroba serca jak u dobermanów czy cavalier king charles spanieli.

Psy nierasowe natomiast z uwagi na przypadkowość ich hodowli rzadziej miewają różne dolegliwości, ale ich sposób żywienia, czy wychowania, a także potrzeby i temperament nie są znane.

Psa możemy kupić u hodowcy lub na giełdzie, w schronisku, od przyjaciół, dzięki lekarzowi weterynarii albo od przygodnego sprzedawcy na ulicy. Nie wszystkie źródła są dobre.

Doświadczeni hodowcy zazwyczaj wiedzą więcej niż ktokolwiek inny na temat hodowanej rasy. Na ogół szeroko informują o zaletach, natomiast niektórzy (co zdarza się coraz częściej) potrafią przemilczeć wrodzone wady. Dobrzy hodowcy sprzedają szczenięta już zaszczepione i przebadane przez lekarza weterynarii.















choroby psów : szkolenie psa : tresura psa : psy : rasy psów : zdjęcia psów : psy : szczeniaki : psy : książki o psach : wychowanie psa : psy : pies : szczeniak : psy : pies