psy : pies : szczeniaki : psy : pies : szczeniaki : psy : pies : szczeniaki : psy : pies : szczeniaki : psy : pies : szczeniaki : psy : pies : szczeniaki : psy : pies : choroby psa
psy pieski szczeniaki suczki pies dog

  Strona główna
  Zdjęcia ras
  Psy i ich choroby
  Psy i ludzie
  Opieka nad psem
  Wybór psa
  Podróże z psem
  Budowa psa
  Książki o psach
  Aukcje psów
  Adopcje psów
  Puzle z psami

 

qaoslp3księgarnia
 

 

 

 

 

 

Dom i Ogród, Zwierzęta

W PODRÓŻY I W PENSJONACIE


Jako honorowy członek rodziny, pies często podróżuje z nami samochodem. Jeśli będziemy psa przyzwyczajać do podróży od szczeniaka pies nie będzie przed podróżą zdenerwowany, nie wystąpi też żadna choroba lokomocyjna.
Część psów bardzo lubi podróżować. Inne natomiast bardzo przeżywają podróż, cierpią na chorobę lokomocyjną, kręcą się i szczekają z podekscytowania.

Jeśli pies jest przyzwyczajony do przebywania w klatce, bez obawy będą w niej podróżowały w samochodzie. Jeśli musi przebywać na tylnym siedzeniu, powinniśmy zadbać o zabezpieczenie go specjalnymi pasami bezpieczeństwa. Jeśli pies jest niewielki, możemy nauczyć go podróżować w transporterku i zabezpieczyć go przed przesuwaniem np. podczas gwałtownego hamowania.

Przed podróżą należy wyjść z psem na spacer i zatrzymywać się co 2 godziny, aby pies mógł odetchnąć świeżym powietrzem i napić się w domu. Nigdy nie należy zostawiać psa w samochodzie podczas upału, z nawet uchylonymi oknami i w zacienionym miejscu. Pies w przeciwieństwie do człowieka się nie poci i nie ma większej możliwości regulowania ciepłoty swojego ciała. Każdego roku ginie tysiące psów z powodu udaru cieplnego.

W przeciwieństwie do jazdy samochodem, transport samolotem, autobusem czy pociągiem mogą być dla psa przerażające, zwłaszcza wówczas gdy podróżuje sam, a nie z właścicielem.

Przyzwyczajenie psa do transporterka spowoduje, że będzie on się czuł bezpiecznie w swoim "legowisku".
Przed podróżą należy z nim wyjść na spacer i nie dawać jedzenia na 6 godzin przed podróżą. Od lekarza weterynarii będzie zależała decyzja, czy psu należy podać środek uspokajający czy przeciwko nudnościom. Przy wyjeździe za granicę musimy posiadać odpowiednie zaświadczenia lekarskie, ze pies może podróżować i nie choruje na choroby zakaźne oraz książeczkę z aktualnymi szczepieniami. Wiele krajów wymaga, aby takie zaświadczenie było wystawione w ich języku. W krajach, w których nie występuje wścieklizna np. Australia, Japonia, Nowa Zelandia czy Wielka Brytania psy są poddawane 4-6 miesięcznej kwarantannie. Najlepiej przed podróżą z psem zdobyć na ten temat odpowiednie informacje w ambasadzie danego kraju.

Innym wyjściem jest pozostawienie psa w pensjonacie. Jest to przykre dla psów, zwłaszcza dla tych, które są bardzo przywiązane do swoich właścicieli. Z tego powodu warto przyzwyczajać psa od młodości do przebywania wśród obcych. Pensjonaty różnią się znacznie standardem. Niedrogie pensjonaty dostarczają zazwyczaj bezpiecznych pomieszczeń i podstawowe jedzenie, najdroższe są już z hotelami dla psów z podgrzewanymi pomieszczeniami w budynku, wygodnymi posłaniami z zaplanowanymi codziennymi ćwiczeniami i z różnorodnym pokarmem.

Najlepiej jest odwiedzić pensjonat i sprawdzić jakie panują tam warunki oraz jacy ludzie tam pracuję. Czy cieszą się ze swojej pracy, czy lubią psy i jak reagują na pracowników psy, które tam już są.
Alternatywą dla pensjonatu jest wynajęcie opiekuna do psa, który przychodziłby do twojego domu.















choroby psów : szkolenie psa : tresura psa : psy : rasy psów : zdjęcia psów : psy : szczeniaki : psy : książki o psach : wychowanie psa : psy : pies : szczeniak : psy : pies